Singapur to miasto ze świetnie zaplanowaną panoramą

Pisałem już jak założyć firmę i jak znaleźć pracę w Singapurze, jak jednak sprawdzić czy w ogóle chcielibyśmy tutaj mieszkać? Singapur to miasto dość specyficzne i na pewno nie jest dla każdego. Wielu mieszkających i pracujących tu obcokrajowców, na pytanie czy lubią to miasto, nie bardzo wiedzą co odpowiedzieć. Najczęściej kończy się to na odpowiedziach w stylu: “jest tu dość wygodnie” albo “uwielbiam tutejszą pogodę”. To dlatego że życie w Singapurze ma swoje plusy i minusy, ale dla wielu osób minusy potrafią przeważyć.

Dlaczego tak to wygląda? Jest kilka czynników, które odpowiadają za to, że niektórzy Singapur uwielbiają (niezbyt wiele), niektórzy po prostu akceptują (większość), a niektórzy wprost nienawidzą. Dla kogo więc Singapur jest najlepszy? Zacznę może od tego, co jest w Singapurze naprawdę świetne i może skłonić niektórych do przeprowadzki.

5 największych plusów Singapuru

  1. Doskonała komunikacja publiczna – Singapur ze swoimi 5 liniami metra (i kolejnymi dwiema w budowie) orz bogatą siecią połączeń autobusowych, jest miastem gdzie naprawdę nie trzeba mieć samochodu, żeby wygodnie przedostać się z miejsca na miejsce. Komunikacja publiczna jest również tania (w stosunku do zarobków) a w ostateczności są tutaj również dość tanie taksówki.
  2. Świetna pogoda – kto z nas nie marzył o lecie, które trwa cały rok. Ponieważ Singapur znajduje się tuż nad równikiem, nie znajdziemy na świecie cieplejszego miejsca. Nawet zimą, cały czas trwa tutaj lato z temperaturami nie spadającymi poniżej 20 stopni. W najzimniejszy dzień jakiego kiedykolwiek tutaj doświadczyłem, temperatura spadła do 18 stopni.
  3. Wysokie zarobki – Jako jeden z najbogatszych i najbardziej rozwiniętych krajów świata, Singapur oferuje świetne zarobki właściwie w każdej branży. Aktualnie średnia to prawie 6000S$ czyli prawie 16 tysięcy złotych. Trochę bardziej realny wskaźnik, czyli mediana zarobków, to aktualnie 4,096S$, czyli 10836 złotych. Jest to – z tego co się orientuje – dużo więcej niż aktualna średnia czy mediana z Polski. Dlatego też życie w Singapurze może być naprawdę łatwe i przyjemne. Tutaj znajdziecie podsumowanie wysokości zarobków w Singapurze 
  4. Jedzenie z całego świata – Singapur to niesamowity miks kultur, przede wszystkim z Azji i Azji Południowo-Wschodniej, ale napływ pracowników z całego świata sprawił, że możemy tutaj spróbować właściwie każdej jednej kuchni dostępnej na ziemi. Jeżeli jesteście fanami azjatyckich kuchni, możecie tutaj tanio zjeść potrawy z takich krajów jak Tajlandia, Wietnam, Malezja, Indonezja czy Chiny. Kuchnie z innych krajów są oczywiście droższe, ale przy zarobkach jak powyżej, nie powinien być to problem.
  5. Bezpieczeństwo – Singapur to jeden z najbezpieczniejszych krajów świata. Nie będę się tu rozpisywać szczegółowo o statystykach przestępstw. Do wyobraźni powinno przemówić to, że ludzie potrafią ‘rezerwować’ sobie miejsca w foodcourtach, zostawiając swoje plecaki czy torebki z laptopami w środku.
Metro w Singapurze jest czyste, przestronne i w większości niezbyt zatłoczone
Metro w Singapurze jest czyste, przestronne i w większości niezbyt zatłoczone

To tyle jeżeli chodzi o pozytywy. Ponieważ ludzie tak są skonstruowani, że jak ich spytać co im nie pasuje to będą mieli całą listę. Jeżeli spytamy jednak co się podoba, z odpowiedzią będzie trudniej. Mógłbym tu więc napisać całą litanię rzeczy które mogą się w Singapurze nie podobać. Ograniczę się jednak do pięciu, tak żeby zachować równowagę.

5 największych minusów Singapuru

  1. Poczucie uwięzienia – ponieważ jest to państwo-miasto, które bardzo chroni się przez nadmiernym zalaniem obcymi, wjechać i wyjechać wcale nie jest tak prosto. Żeby pojechać gdzieś na weekend, trzeba albo polecieć samolotem – to są minimum 4 godziny które trzeba poświęcić na dojazdy, kontrole i lot – albo wyjechać stąd autem, bądź autobusem. Ponieważ wyspę z lądem łączą tylko dwa mosty i dwa przejścia graniczne, możecie sobie wyobrazić, gdy nawet drobna cześć z tych 7 milionów ludzi, którzy tu mieszkają, spróbuje gdzieś na weekend wyjechać. Powiem tylko, że pewnego razu utknąłem w autobusie przed granicą na 6 godzin, a cała podróż do miasta 200 kilometrów dalej zajęła 9 godzin.
  2. Trudność nawiązania kontaktu z ‘lokalsami’ – Singapurczycy wiedzą swoje na temat zadawania się obcokrajowcami i jeżeli nie muszą, to tego nie robią. Każdą nową znajomość traktują jako inwestycję swojego czasu. Ponieważ po obcokrajowcach spodziewać się można, że w końcu się wyprowadzą, inwestycja ta nigdy się nie zwróci.
  3. Pogoda – upały zdecydowanie nie są dla każdego i tak jak dla mnie pogoda jest tutaj świetna, tak znam ludzi którzy nie znoszą temperatur powyżej 30 stopni. Jeżeli nie lubisz wystawiać swojej skóry na słońce, a w trosce o wieczną młodość, brak zmarszczek i brak raka, codziennie smarujesz się filtrem słonecznym powyżej spf50, to zdecydowanie nie jest kraj dla ciebie.
  4. Koszty życia – Wysokie zarobki, ograniczona przestrzeń oraz fakt, że cała żywność i właściwie wszystkie inne produkty codziennego użytku są importowane, powoduje, że koszty życia również są tu wysokie (nie jest to jednak najdroższe miejsce do życia o czym więcej napisałem we wpisie: Dlaczego Singapur nie jest najdroższym krajem na świecie) Dla przykładu napiszę, że wynajęcie pokoju z łazienką to średnio 1400 dolarów. Kawalerka to minimum 2000 dolarów, natomiast minimalny koszt jedzenia na miesiąc to między 300 a 500 dolarów, zależnie od naszych wymagań. Więcej we wpisie o kosztach życia w Singapurze
  5. Bardzo wysokie koszty posiadania samochodu – Jedno co Singapur robi dobrze, to ograniczenie w posiadaniu samochodu. Ponieważ wyspa jest niewielka, a ludzi sporo, żeby kupić samochód trzeba wystąpić o pozwolenie na posiadanie auta. Pozwolenia takie kupuje się następnie na aukcji, jak się domyślacie, są one coraz droższe. Oprócz tego, trzeba zapłacić również podatek importowy w wysokości 120% wartości auta, oraz cło do 30%. Jak ostatnio widziałem w reklamie, nowego Volkswagena Polo, można mieć już za 130 tysięcy dolarów, czyli jakieś 340 tysięcy złotych. A czemu uważam że to dobrze? Jak już ktoś samochód posiada, jest w stanie poruszać się po mieście bez żadnych problemów. Nie ma tutaj żadnych korków, w związku z tym nie utkniecie również w autobusie czy taksówce stojącym w korku. Interesuje was ile dokładnie kosztuje posiadanie auta w Singapurze? Tutaj podsumowałem koszty posiadania auta w Singapurze

Życie w Singapurze

Dla kogo więc Singapur mógłby być dobrym miejscem do życia? Wydaje mi się, że świetnie w związku z bezpieczeństwem i dostępem do bardzo taniej pomocy domowej, czują się tu rodziny z dziećmi. Młodzi profesjonaliści też też nie mają na co narzekać. Po szczeblach kariery można piąć się szybko. Jeżeli koniecznie musimy się pobawić, można wyskoczyć do Phuket czy na Bali w przeciągu paru godzin.

Polub:
Udostępnij:

Skomentuj ()

Dodane przez Borys Specjalski
Podróże, polityka i startupy to moje ulubione tematy, ale nie zawacham się napisać na każdy temat który uznam za interesujący. Przez dwa lata mieszkałem w Afganistanie. Aktualnie rozwijam http://logline.pro w Singapurze.