Widok na symbol SIngapuru - Merlion

Jest wiele powodów, dla których przeprowadzka do tego tropikalnego kraju może być dobrym pomysłem. Przy rosnącej niepewności związanej z Brexitem, praca w Singapurze może wydawać się jeszcze atrakcyjniejsza. Dla mnie najważniejszym argumentem za przeprowadzką jest pogoda, myślę jednak, że dla wielu, może to być stabilność polityczna czy wysokie zarobki. Jednak praca dla Polaków w Singapurze – pomimo niskiego bezrobocia i wysokich zarobków – może być trudna do zdobycia. Tak więc co, gdzie i jak sprawdzić i załatwić?

Nie każdy jest mile widziany

Pierwsza rzecz, którą trzeba sobie uświadomić zanim nawet zaczniemy myśleć o przeprowadzce to to, że Singapur jest bardzo wybiórczy jeżeli chodzi o to kogo chce tutaj przyjąć. Mają bardzo silna kartę przetargową. Jest to 4 najbogatszy kraj na świecie, zarobki są tu wysokie, a do tego nie ma żadnych problemów z bezpieczeństwem. Tak więc kogo Singapurczycy chętnie tutaj widzą?

  • Zdecydowanie na tak – wysoko wykwalifikowani pracownicy z branż takich jak programowanie komputerowe, bankowość, medycyna, ropa naftowa i szeroko rozumiane technologie
  • Raczej na nie – nisko wykwalifikowani pracownicy budowlani, pomoc domowa, sprzedawcy – tego typu prace są zarezerwowane tylko dla pracowników z krajów ASEAN (coś jak Unia Europejska ale na dużo mniej zaawansowanym poziomie)

Zapraszam również do obejrzenia wideo w którym tłumacze jakie są pozwolenia na pracę i na jakie prace Polacy mają szansę. Reszta postu poniżej


Prawie nic nie zrobimy sami

Najważniejsza sprawa: prawie wszystkie papiery załatwia za nas pracodawca. Inaczej się tego zrobić nie da (chyba że zakładamy własną firmę ale o tym możecie przeczytać więcej we wpisie o własnej działalności w Singapurze). Jeżeli zatrudniać będzie was duża firma, lub międzynarodowa korporacja, najprawdopodobniej całym procesem zajmie się za was wyspecjalizowana agencja lub dział HR. Może zdarzyć się, że przy zatrudnieniu w małej firmie, będziecie musieli przy procesie pomóc. Możecie też zostać poproszeni o wykonanie większości czynności samodzielnie. Nie wszystko jednak przyszły pracownik może zrobić sam, więc wymagana będzie pewna doza współpracy między pracodawcą ( w tym wypadku chodzi o właściciela lub osobę upoważnioną do komunikacji z ministerstwem pracy) a potencjalnym pracownikiem.

Kategorie pozwoleń na pracę

Istnieją kilka różnych kategorii pozwoleń na prace (wszystkie podsumowane są na stronie Ministry of Manpower):

  • Work permit – dla nisko wykwalifikowanych pracowników. Pozwolenie to zarezerwowane jest dla pracowników z krajów ościennych Singapuru, tak więc nieważne jak bardzo byśmy się starali, nie mamy szans żeby je dostać (dlatego na przykład sprowadzenie pomocy domowej z Polski może być niewykonalne)
  • S-pass – dla wysoko i średnio wykwalifikowanych pracowników, często na średnim szczeblu zarządzania. Główne wskazanie to pracownicy z wykształcenie technicznym, bądź branże w których od wykształcenia ważniejsze może być doświadczenie bądź renoma pracownika (jak na przykład świetny kucharz). Minimalne wynagrodzenie jakie pracodawca musi zaoferować do 2,200 SGD. Pracodawca jest również zobowiązany do wykupienia ubezpieczenia zdrowotnego.
  • Employment Pass – dla wysoko wykwalifikowanych pracowników, często na szczeblu zarządzającym, z dobrze udokumentowanych wykształceniem. Minimalne wynagrodzenie jakie pracodawca musi zaproponować do 3,600 SGD (aktualizacja 2019), wynagrodzenie to wzrasta wraz z doświadczeniem i pozycją pracownika.
  • Personalised employment pass – w przeciwieństwie do employment pass to pozwolenie jest przypisane do pracownika a nie pracodawcy, więc możemy zmienić pracę bez zmiany pozwolenia. Aby uzyskać personalized employment pass musimy mieć udokumentowane co najmniej 2 lata zatrudnienia w Singapurze, oraz ostatnie zarobki na poziomie przynajmniej 12,000 dolarów singapurskich.
  • Permanent Resident – Nie jest to tak naprawdę pozwolenie na pracę, jednak posiadacz statusu stałego rezydenta traktowany jest na rynku pracy na równi z obywatelami. Jest to więc marzenie wielu z ludzi przyjeżdżających tu do pracy i chcących zostać na stałe. Kryteria przyznawania statusu nie są do końca jasne, wiadomo że w grę wchodzą te same czynniki co przy zatrudnieniu, czyli jak bardzo potrzebny na lokalnym rynku pracy jest dany pracownik. Dochodzi tutaj jednak również kwestia religii i rasy, oraz długość wcześniejszego pobytu w Singapurze. Podobno żeby ubiegać się o status trzeba mieć przepracowane przynajmniej 3 lata, znam jednak ludzi którzy dostali ten status wcześniej.

Employment pass załatwia za nas pracodawca, ponieważ to na pracodawcę jest to pozwolenie wydane. Gdy zrezygnujemy z pracy, bądź chcemy pracę zmienić, automatycznie tracimy pozwolenie i nowy pracodawca musi starać się o nowe pozwolenie.

Jakie zawody są najbardziej poszukiwane?

Na pewno zorientowaliście się już, że rynki pracy powoli zaczynają wyglądać bardzo podobnie na całym świecie. Nie będzie więc pewnie dla was dużym zaskoczeniem jeśli powiem że najbardziej poszukiwani są aktualnie pracownicy z branży IT. Praca w IT w Singapurze płaci bardzo dobrze, jednym z powodów dla których jest tutaj też taki głód programistów, jest to, że Singapurczycy swoje dzieci wolą posyłać na studia związane z bankowością, finansami czy medycyną.

Dużo jest tutaj również ofert pracy w branży naftowej. Singapur jest jednym z największym na świecie punktów przeładunkowych, oraz centrum handlu ropy i oleju napędowego, dlatego zawody związane z przemysłem naftowym są bardzo mocno poszukiwane.

Co jest istotne?

To, czy pozwolenie otrzymamy, zależy od wielu czynników. Wśród nich możemy wyliczyć:

  • Wykształcenie,
  • Zarobki proponowane przez pracodawcę,
  • Poprzednie doświadczenie,
  • Ilość obcokrajowców zatrudniona przez pracodawcę,
  • Rzadkość wykonywanego zawodu,

Najważniejsze z tego są jednak dwa pierwsze czynniki. Żeby zobaczyć, czy w ogóle mamy szansę starać się o pozwolenie, można wejść na stronę ministerstwa pracy, które oferuje szybkie narzędzie sprawdzające (MOM Self Assessment Tool) . Po uzyskaniu danych o naszym wykształceniu i zarobkach powie nam, czy mamy szanse na otrzymanie pozwolenia. Warto sprawdzić kryteria i dla S-Pass i dla Employment Pass.

Central Business District w Singapurze. Praca w Singapurze to dla wielu marzenie
Central Business District w Singapurze

Pozwolenie najczęściej wydawane jest na taki sam okres, jak nasz kontrakt z pracodawcą, ale i tu zdarzają się wyjątki. Sam ostatnio wnioskowałem o pozwolenie na pracę na 2 lata, dostałem na 1,5 roku.

Jak szukać pracy w Singapurze

Tutaj znowu, tak jak na całym świecie, poszukiwanie pracy przeniosło się głównie do sieci. Tak właściwie, tylko ludzie bardzo starej daty szukaliby pracy przez gazety (chociaż ogłoszenia wciąż jeszcze się ukazują). Inną popularną opcją jest szukanie pracy poprzez doradcę, w takiej sytuacji to doradca wskaże dziedziny w których będzie dla nas szukać, które będą odpowiadały naszemu doświadczeniu i wykształceniu. To z jakiego serwisu internetowego powinniście korzystać zależy od tego jakiej pracy i w jakiej branży szukacie. Poszczególne serwisy wyspecjalizowały się w pośrednictwie dla konkretnych kategorii:

  1. LinkedIn.com – głównie praca na szczeblu menadżerskim gdzie dość często poszukiwani są pracownicy z zagranicy. To pewnie nie jest zaskoczenie, bo taki profil LinkedIn ma prawie wszędzie, a wiążę się to pewnie z ceną którą trzeba zapłacić za umieszczenie ogłoszenia.
  2. GlassDoor.com – Tu częściej znajdziemy oceny danego pracodawcy niż oferty pracy (chociaż te też się zdarzają), warto jednak zajrzeć i zobaczyć co pracownicy o danej firmie piszą.
  3. JobStreet.sg – Tutaj już znajdziemy mieszankę prac wysoko i nisko wykwalifikowanych, dużo jest też prac technicznych.
  4. Monster.com.sg – dużo pracy z kategorii IT, jeżeli pracujesz w branży komputerowej tutaj powinieneś lub powinnaś udać się najpierw. Niestety ta wersja monsters nie jest  wygodna w obsłudze. Okazuje się bowiem że różne wersje językowe mają różny backend.
  5. JobsDB.sg – Tak właściwie ciężko by znaleźć różnice w stosunku do powyższego. JobStreet Pracę z najróżniejszych kategorii i nisko i wysoko wykwalifikowane.
  6. STJobs.sg – Trzeci z dużych singapurskich portali z ofertami pracy, tak samo jak dwa poprzednie trochę taki misz-masz.
  7. TechInAsia.com – serwis dla startupów i o startupach. Znajdziecie tutaj dużo ofert na wysokie stanowiska w dopiero co wschodzących firmach, jak i oferty staży czy techniczne oferty dla programistów. Pensje najczęściej będą niższe niż rynkowe ale w zamian za to dostaniecie udziały w firmie.
  8. E27.com – największy konkurent powyższego serwisu, ten sam profil prac.

Jaką kolejność zastosować?

Ponieważ wasze pozwolenie na pracę będzie przywiązane do pracodawcy, najpierw musicie znaleźć pracę i dostać zapewnienie od pracodawcy że chce was zatrudnić. Niestety wiele ofert pracy ma dopisek “Singaporeans and PR only” (PR to Permanent Resident czyli status rezydenta) nie wynika to z żadnych uprzedzeń pracodawcy. Chodzi raczej o to, że albo praca jest w branży w której pozwolenia na pracę obcokrajowiec nie otrzyma, albo że pracodawca wyczerpał swoje limity, albo że nie jest zainteresowany ponoszeniem kosztów i przechodzeniem przez wszystkie administracyjne procedury. Raczej nie macie co na takie prace aplikować, bo dopisek taki znaczy że pracodawca wie co robi.

W przeciwieństwie do wielu innych krajów, pozwolenie na pracę możecie w Singapurze uzyskać nie opuszczając kraju. Jeżeli macie więc oszczędności możecie tutaj przyjechać i zacząć umawiać się na rozmowy rekrutacyjne na miejscu. Zarobki w Singapurze pozwolą wam szybko się odbić, gdy już pracę zdobędziecie. Procedura uzyskania pozwolenia na pracę w większości wypadków jest bardzo szybka i wynosi do 7 dni. Dotyczy to tych przypadków kiedy ministerstwo pracy nie ma żadnych dodatkowych pytań, a wniosek został złożony online. Jeżeli będą pytania, lub wniosek będzie złożony w formie papierowej (co odradzam), czas oczekiwania na rozpatrzenie wynosi do 60 dni. Singapur ma również jeden z najkrótszych okresów poszukiwania pracy na świecie, i średnio zajmuje to bezrobotnym dwa miesiące, od momentu rozpoczęcia poszukiwania do momentu rozpoczęcia pracy.

Praca w Singapurze nie jest gwarantowana

Najważniejsze, co musimy wiedzieć to to, że nie mamy żadnej gwarancji, że pozwolenie na pracę otrzymamy. Decyzja czy wiza pracownicza powinna być wydana jest w Singapurze w pełni uznaniowa. Zdarzają się sytuacje, gdzie następuje odmowa pomimo spełnienia wszystkich warunków, ale zdarza się też, że pozwolenie otrzymuje osoba, która tych warunków nie spełnia.

Nie ma w zasadzie większych różnic kulturowych, na które trzeba by zwrócić uwagę przed przyjazdem. Jako kraj wielokulturowy i multi religijny Singapur jest dość uniwersalny. Tak więc na pewno każdy znajdzie tu swoje miejsce.

Aktualnie jest tutaj 1.3 miliona zagranicznych pracowników na ogólną liczbę 5.5 miliona mieszkańców. W to wliczają się i wysoko i nisko wykwalifikowani pracownicy. Polaków wciąż nie ma tu wiele, bo z tego co słyszałem około 800. Legenda głosi, że narodowość też jest istotna przy rozpatrywaniu wniosku o pozwolenie na pracę. Im rzadsza narodowość tym większe szanse. Ile w tym prawdy, tego nie wiem. Polacy w Singapurze zajmują najróżniejsze pozycję w najróżniejszych branżach i naprawdę ciężko byłoby stworzyć z tego jakiś schemat. Stosunkowo wiele osób robi doktorat na jednym z tutejszych uniwersytetów. To też jest dość ciekawa ścieżka kariery. Niezależnie od zawodu, życzę powodzenia wszystkim starającym się.

Zarobki w Singapurze

Jedna ostatnia rzecz o której jeszcze nie wspomniałem, to właściwie główny powód dla którego wielu Polaków decyduje się na przeprowadzkę do tego tropikalnego kraju. Zarobki w Singapurze są niewątpliwie wysokie, wystarczy wspomnieć że mediana to aktualnie około 4 500 SGD czyli prawie 12 000 zł. Nie są to oczywiście zarobki nieosiągalne w Polsce, wielu z moich znajomych zarabia więcej niż to. Z tym że pracując tutaj, na takiej samej pozycji jaką zajmują w Polsce, zarabialiby więcej. Myślę że najłatwiej będzie wam się zorientować jak sprawa wygląda po przeczytaniu wpisu podsumowującego zarobki w Singapurze. Oczywiście jednak to ile zarabiamy jest ważne ale liczą się również koszty życia, dlatego też przygotowałem wpis podsumowujący koszty życia w Singapurze.

Masz pytania?

Jeżeli po przeczytaniu tego wpisu masz jakieś pytania napisz do mnie na [email protected] albo poprzez formularz kontaktowy poniżej. Chętnie odpowiem na każde pytanie. Sparwdź też wpis Życie w Singapurze – czyli 5 największych plusów i 5 minusów mieszkania w mieście lwa

Kontakt

    Polub:
    Udostępnij:

    Skomentuj ()

    Dodane przez Borys Specjalski
    Podróże, polityka i startupy to moje ulubione tematy, ale nie zawacham się napisać na każdy temat który uznam za interesujący. Przez dwa lata mieszkałem w Afganistanie. Aktualnie rozwijam http://logline.pro w Singapurze.