Singapur w Polsce najczęściej nie kojarzy się z niczym. Większość nie wie nawet, gdzie to małe państwo-miasto leży. Co jednak jeśli powiem wam, że Singapur położony jest zaledwie 142 kilometrów od równika? Oznacza to ni mniej ni więcej że lato (i koszmarny upał) panuje tu cały rok, bez wyjątku. Równie bez wyjątku jest długość dnia i nocy które trwają (plus minus) 12 godzin. Czy jest więc jakiś moment kiedy do Singapuru warto się wybrać na zwiedzanie?

Okazuje się, że tak, bo pomimo tego, że słońce prawie zawsze świeci tak samo, to dzięki zmienności pogody na obu półkulach, silnym morskim prądom i wielu innym czynnikom, pogoda różni się tutaj w zależności od pory roku. Może źle to napisałem, bo pory roku jako takie tu nie występują, ale są okresy kiedy jest cieplej i trochę bardziej sucho i takie kiedy jest trochę zimniej i zdecydowanie bardziej mokro. Można więc rok w Singapurze podzielić na dwa główne okresy:

Sezon Suchy – od Lutego-Marca do Października-Listopada

Pogoda w tym okresie charakteryzuje się mniejszą ilością opadów, wyższe są średnie temperatury a słońce zdaje się palić mocniej. Zdecydowanie najgorsze pod tym względem są Czerwiec i Lipiec. Czasem wychodząc na zewnątrz z klimatyzowanego pomieszczenia, ma się wrażenie, że weszło się przez przypadek do rozpalonego piekarnika (albo sauny parowej, to ze względu na wilgotność powietrza)

Sezon Mokry – Od Listopada do Lutego

Okres ten charakteryzuje się zwiększoną ilością opadów. Mówiąc zwiększoną mam na myśli ulewne deszcze potrafią padać przez kilka dni non stop. Generalnie jednak kończy się na ulewie trwające od 2 do 3 godzin w środku dnia. Dzięki temu, że pada właściwie codziennie, jest jednak trochę chłodniej. Najczęściej w okolicach 28-30 stopni. Zdarza się jednak, że temperatury spadają nawet do 23 stopni (co uważane jest tutaj prawie za klęskę żywiołową).

Kiedy przyjechać do Singapuru?

Wydawać by się więc mogło, że nie ma odpowiedniego czasu na odwiedzenie tego egzotycznego kraju. Bo z jednej strony będzie za gorąco, a z drugiej możemy nawet nie wyjść z hotelu, bo będzie cały czas padać. Najlepszym czasem będzie więc na przełomie tych okresów. W okolicach Września/Października i Lutego/Marca. Mogą zdarzyć się wtedy jeszcze jakieś większe deszcze, ale powinno być w miarę sucho, upały natomiast nie powinny aż tak bardzo doskwierać. Musicie jednak pamiętać, że pomimo tego że powinno być w miarę bezchmurnie to w związku z tym że to Singapur pogoda zawsze może was zaskoczyć. Miejcie więc jakiś parasol zawsze na podorędziu.

Jak się przygotować do tropikalnych upałów?

Przede wszystkim musicie pamiętać że słońce tutaj to nie zwykłe cackanie jak na plaży nad Bałtykiem. Dla osób z delikatną skórą wystawienie się nawet na kilkanaście minut na słońce może skończyć się oparzeniem. Nie ma więc w ogóle się co zastanawiać i sięgać trzeba od razu po najcięższe działa, czyli kremy z filtrem 50+. Warto zabrać je ze sobą z Polski, ponieważ tutaj są dość drogie (a już na pewno nie kupować ich w 7-11, bo jak już pisałem we wpisie o podstawowych informacjach dla zwiedzających Singapur, 7-11 tutaj to istna pułapka na turystów).

Zawsze trzeba też mieć ze sobą wodę. Przy takiej temperaturze i takiej wilgotności powietrza pocimy się nawet więcej niż normalnie, nasze ciała próbują się ochłodzić zwilżając skórę potem. Ponieważ jednak wilgotność powietrza powoduje że pot nie paruje, pocimy się jeszcze więcej i tak w kółko. Przygotujcie się więc że będziecie mokrzy na okrągło. A co w Singapurze wypadałoby zobaczyć? Mam dla was szybki program zwiedzania – jeden dzień w Singapurze, co zobaczyć – w którym opisałem największe atrakcje.

Polub:
Udostępnij:

Skomentuj ()

Dodane przez Borys Specjalski
Podróże, polityka i startupy to moje ulubione tematy, ale nie zawacham się napisać na każdy temat który uznam za interesujący. Przez dwa lata mieszkałem w Afganistanie. Aktualnie rozwijam http://logline.pro w Singapurze.