Centralna Dzielnica Biznesu w Singapurze

Dzisiaj będzie trochę bardziej technicznie. Od ponad dwóch lat prowadzę w Singapurze startup, jestem więc dobrze zorientowany we wszystkich niuansach prowadzenia biznesu w tym państwie. Porównując do Polski, założenie firmy, jak i dokonywanie wszelkich zmian jest prostsze bo odbywa się wyłącznie online. Jak wszędzie, założenie spółki w Singapurze jest jednak trochę prostsze dla tutejszego obywatela, niż dla obcokrajowca, ale i dla ludzi zza granicy jest to możliwe. W większości przypadków założenie spółki prawa handlowego w Singapurze, jeżeli nie posiadamy tutaj statusu rezydenta – będzie wymagało od nas wyznaczenie lokalnego dyrektora bądź przedstawiciela.

Jeżeli myślisz o przeprowadzce do Singapuru, ale niekoniecznie chcesz zakładać firmę, przeczytaj mój wpis o tym jak szukać pracy, o rodzajach pozwoleń na pracę i wszystkich formalnościach związanych z zatrudnieniem. Z wpisu dowiesz się też jakie są wymagania wobec pracowników oraz jacy pracownicy są najbardziej poszukiwani: Praca w Singapurze. Co, jak, gdzie i dlaczego.

Rejestrując przedsiębiorstwo mamy do wyboru kilka rodzajów działalności i spółek, każdy dostosowany do innego zakresu działalności. Podobnie jak w wielu innych krajach to, jaką firmę chcemy założyć powinno zależeć od tego, jaki rodzaj działalności chcemy prowadzić. Do wyboru jest w Singapurze mniej rodzajów spółek niż w Polsce, a prezentują się one następująco (w nawiasie najbliższy polski odpowiednik):

Rodzaje spółek i działalności w Singapurze

  • Sole proprietorship (indywidualna działalność gospodarczą) – odpowiednia forma dla osób, które działają od zlecenia do zlecenia, bądź dorabiają zleceniami do normalnej pracy. W tej formie działalności firma nie ma zdolności prawnej, co oznacza pełną odpowiedzialność całym majątkiem za jej działalność. Rejestracja tego rodzaju działalności jest trudna dla obcokrajowca i może okazać się niemożliwa (łatwiej jest gdy mamy już pozwolenie na pracę bądź status stałego mieszkańca) musimy wtedy wystąpić o osobny rodzaj pozwolenia do Ministerstwa Pracy.
  • Partnership – Tutaj możemy wyróżnić kilka rodzajów:
    • General Partnership – czyli spółka cywilna, pełna osobista odpowiedzialność za zobowiązania spółki.
    • Limited Partnership – (wydaje mi się że brak jest odpowiednika w Polskim systemie prawnym) Jest to spółka osobowa w której odpowiedzialność wspólników ograniczona jest wysokością wniesionego wkładu. Najbliższej chyba byłaby spółka komandytowo-akcyjna z tym że tylko z akcjonariuszami.
    • Limited Liability Partnership – (spółka partnerska) stworzona do prowadzenia specjalistycznej działalności dla prawników, architektów i innych wolnych zawodów.
  • Private Limited – (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) – najpopularniejszy rodzaj spółki zakładanej przez obcokrajowców, zapewnia dobry balans zabezpieczenia przed długami spółki z łatwością rejestracji i zarządzania. Może posiadać do 50 akcjonariuszy i co ciekawe dopóki tylu akcjonariuszy nie posiada nie może stać się spółką publiczną (czyli w naszym wydaniu spółką akcyjną).
  • Public Limited (spółka akcyjna) – musi posiadać minimum 50 akcjonariuszy. Z prowadzeniem takiej spółki związane są dużo wyższe rygory prawne.

Jak założyć spółkę

Proces ten podam na przykładzie spółki Private Limited (spółki z o.o.),  ponieważ jest to najpopularniejsza forma i zapewnia obcokrajowcom parę dodatkowych przywilejów. Zakładanie spółek w Singapurze jest dość proste. Wszystkie spółki rejestruje się na stronie internetowej https://www.bizfile.gov.sg przy użyciu tutejszego profilu zaufanego. Profil nazywa się SingPass. Ponieważ jako obcokrajowiec, dopóki się tu nie pracuj, nie ma się dostępu do tego serwisu trzeba będzie zdać się na pomoc albo rodowitego Singapurczyka, albo kogoś kto pracuje tutaj na pozwoleniu na pracę (Employment Pass). Trzecią opcją jest udanie się do wyspecjalizowanej agencji która taką rejestrację może przeprowadzić.

Spółka będzie musiała mieć lokalnego dyrektora. Bez tego nie uda nam się założyć działalności, jeżeli skorzystacie z pośrednictwa agencji, agencja takiego dyrektora wam na rok za odpowiednią opłatą zapewni. Tak naprawdę będzie to figurant, bo nic w tej firmie robić nie będzie, ale takie są wymagania. Rejestracje przez agencję będzie was kosztować około 1500 dolarów w opcji minimum. Dużo więcej, bo 2-3 tysięcy będzie kosztować rejestracja gdy chcemy żeby agencja zapewniła nam też lokalnego dyrektora.

Cały proces jest jednak bardzo szybki i wiąże się z wypełnieniem dwóch formularzy online. Pierwszy formularz, który będzie nas kosztował 15 dolarów, służy do sprawdzenia czy nazwa firmy, którą wybraliśmy nie jest już zarejestrowana. Drugi formularz to sam proces rejestracji. Wszystko odbywa się przez internet, jednak  obcokrajowca nie da się dodać w ten sposób samemu, ani jako udziałowca ani jako dyrektora. Będziecie więc musieli się pofatygować do Corporate Secretary (wybranie corporate secretary jest obowiązkiem spółki, roczny koszt to około 400 dolarów). Dodanie obcokrajowca to około 100 dolarów. Całość rejestracji, jeżeli chcecie to zrobić sami, będzie was kosztować około 500 dolarów. Do tego należy dodać 400 za usługę corporate secretary i wychodzi że potrzebujecie minimum 900 dolarów żeby zarejestrować spółkę z o.o. Jak widać jednak, jeżeli chodzi i założenie spółki Singapur większych problemów nie robi.

Krok po kroku jak więc powinno wyglądać założenie spółki w Singapurze?

Opcja minimum, czyli jak najtaniej:

  1. Singapurczyk, bądź obcokrajowiec ze statusem rezydenta bądź pracujący na pozwoleniu na pracę (EP) zakłada spółkę w całości na siebie. Jako miejsce siedziby można wybrać istniejące biuro do którego osoba taka ma prawo. Można też skorzystać z usług biura wirtualnego (90 sgd za rok). Nie można spółki rejestrować na mieszkanie prywatne. Rejestracja będzie kosztować 40 sgd za sprawdzenie nazwy oraz 300 sgd za rejestrację.
  2. Razem udajecie się do wybranego Corporate Secretary, wykupujecie ich usługi. Jest to obowiązek wobec spółki Private Limited i należy go dokonać w przeciągu 14 dni od rejestracji. Usługa będzie kosztować minimum 400sgd na rok.
  3. Dodajecie, osobę które ma być właścicielem jako dyrektora i wspólnika, to będzie kosztować około 120 dolarów za każdy dokument.
  4. Jeżeli zależy wam na legalnym statusie zatrudnienia w Singapurze, osoba która która jest lokalnym dyrektorem musi utworzyć konto w systemie MOM, a następnie przejść przez procedurę uzyskania dla was Employment Pass.

Opcja wygodna, ale nie tania:

  1. Wszystkimi formalnościami zajmuje się za was wyspecjalizowana agencja, łącznie z wystąpieniem o pozwolenie na pracę. Koszt takiej usługi zaczyna się od około 2000sgd.

Co wam może dać lokalnie zarejestrowana spółka?

A co może wam posiadanie spółki dać? A no możecie się na przykład sami w niej zatrudnić i wystąpić o pozwolenie na pracę. Trikiem, który stosuje tutaj sporo startupów i na który ostatecznie przymykane jest oko, jest wypłacanie sobie pensji a potem wrzucanie jej z powrotem do firmy jako pożyczka od wspólnika. Pożyczka taka nie musi być oprocentowana i nie nigdzie zarejestrowana, jest więc to wygodna opcja. Jedynym problemem jest to, że pożyczki te widnieją później w pasywach spółki i stwarzają problemy w razie audytu. Audyt jest obowiązkowy co trzy lata. Pensja też musi być tym wyższa, im większe doświadczenie i im wyższe wykształcenie mamy. Może się więc okazać że żeby dostać pozwolenie na pracę będziecie musieli sobie płacić na przykład 10 tysięcy dolarów miesięcznie. Jak sprawdzić jak wysoką pensję będziecie musieli sobie płacić możecie dowiedzieć się z mojego wpisu o zatrudnieniu w Singapurze.

Spółki Zagraniczne

Inną często wykorzystywaną opcją jest rejestracja spółki zagranicznej. Taką możliwość mamy jeżeli prowadzimy spółkę w kraju innym niż Singapur i chcemy rozpocząć tutaj działalność. Do wyboru są trzy rodzaje zarejestrowanych spółek zagranicznych:

  1. Oddział spółki zagranicznej (Singapore Branch Office) – forma ta traktowana jest jako rozszerzenie spółki działającej za granicą i nie jest osobą prawną w świetle lokalnych przepisów. Za wszelkie długi spółki i wszelkie przewinienia odpowiada w całości spółka zagraniczna. Rejestracji dokonać można samodzielnie online, bądź przez agenta. Oddział będzie musiał posiadać lokalnego przedstawiciela który jest obywatelem Singapuru bądź ma status stałego rezydenta. Spółka ta nie ma możliwości korzystania z różnych ulg i odliczeń podatkowych oferowanych przez Singapurski rząd.
  2. Spółka córka (Singapore Subsidiary) – lokalnie zarejestrowana spółka ze 100% lub większościową własnością udziałów przez spółkę zagraniczną lub udziałowców zagranicznych. Spółka ta traktowana jest jako osobna osoba prawna od swojego właściciela. W związku z tym ma prawo do odliczeń podatkowych i za swoją działalność odpowiada samodzielnie. Rejestracja dokonywana jest tak samo jak w przypadku spółek lokalnych. Jedyną różnicą jest wymóg posiadania lokalnego przedstawiciela który jest obywatelem bądź ma status stałego rezydenta.
  3. Przedstawicielstwo (Representative Office) – Nie ma osobowości prawnej, nie może zawierać kontraktów, prowadzić handlu ani jakiekolwiek innej działalności przynoszącej dochód. Firma-matka odpowiedzialna jest w całości za działalność przedstawicielstwa. Przedstawicielstwo jest pomyślane jako forma rozeznania rynku, Jego rejestracja jest uproszczona i można dokonać jej przez internet. Nie ma też wymogu posiadania lokalnego przedstawiciela, ale należy delegować pracownika firmy to nadzoru nad przedstawicielstwem.

Innych form działalności lokalne prawo nie przewiduje, w związku z tym zakładanie spółek w Singapurze jest dość proste. Wasza firma w Singapurze może więc być założona dosłownie w przeciągu 30 minut. W razie jakichkolwiek pytań związanych z tym wpisem zapraszam do kontaktu na [email protected] albo przez formularz poniżej.

Kontakt

    Polub:
    Udostępnij:

    Skomentuj ()

    Dodane przez Borys Specjalski
    Podróże, polityka i startupy to moje ulubione tematy, ale nie zawacham się napisać na każdy temat który uznam za interesujący. Przez dwa lata mieszkałem w Afganistanie. Aktualnie rozwijam http://logline.pro w Singapurze.