Widok na Petronas Towers w Kuala lumpur po zachodzie słońca

Z planowaniem wakacji jest trochę jak z wychodzeniem po zakupy. Jeśli pójdziecie do supermarketu głodni, będziecie chcieli kupić wszystko. Ślina będzie wam ciekła na widok każdego pęta kiełbasy, każdego pączka i każdej tabliczki czekolady. Tak samo jeżeli będziecie planować urlop lub wycieczkę jesienią czy zimą, w głowie wam będzie tylko ciepełko, plamy i rozgrzany słońcem piasek. Wiele miejsc w Azji tak wygląda i często możecie złapać jakąś fajną wycieczkę do Tajlandii w ofercie last minute, gdzie będziecie się byczyć na hamaku. Sam jestem wielkim fanem wyjazdów last minute, jeśli jednak myślimy o tym, żeby znaleźć loty dalekodystansowe w dobrej cenie, planować powinniśmy zacząć na minimum 3 miesiące naprzód. Bo żeby tanio podróżować, trzeba się najpierw przygotować.

Mowa tutaj oczywiście o wyjeździe zorganizowanym na własną rękę. Szczerze powiem, że nie mam nic przeciwko wyjazdom zorganizowanym przez biura podróży, zwłaszcza gdy wyjazd kupujemy w ofercie lat minute, na dzień przed odlotem. Tak kiedyś udało mi się wylądować w Egipcie, na wyjeździe all inclusive, w 5 gwiazdkowym hotelu za niecałe 900 złotych od osoby. Często może się okazać, że taki wyjazd będzie tańszy niż zorganizowany na własną rękę. A ostatecznie przecież nic nie stoi na przeszkodzie żeby codziennie z hotelu wyjechać na własną rękę i atrakcje turystyczne oglądać bez ścisku autokarów.

Jeżeli jednak wolicie mieć wszystko zaplanowane i zapięte na ostatni guzik, wczesne planowanie również pozwoli wam zaoszczędzić trochę grosza. Przede wszystkim jednak to wy będziecie kowalami własnego losu i zdecydujecie gdzie chcecie jechać. Kupowanie na ostatnią chwilę to najczęściej ruletka. Na pytanie jak tanio podróżować nie ma więc prostej odpowiedzi, ale jest kilka porad które mogą zadanie ułatwić.

Jak dolecieć do Azji Południowo-Wschodniej

Najdroższą częścią naszego wyjazdu będzie przelot do Azji. Szybki rzut okiem na ceny lotów może zwalić z nóg. Standardowo ceny zaczynają się od 3000 złotych za lot z Warszawy do Bangkoku. Wystarczy jednak poszukać chwilę dłużej i okaże się, że możecie polecieć z Berlina do Bangkoku już za 1800 zł. Czyli da się tanio do Azji dolecieć.  To jednak wciąż nie jest najlepsza cena, jaką możecie wyhaczyć. Zdarzało mi się widzieć przeloty nawet za 900 złotych. Żeby jednak taki znaleźć, trzeba się naprawdę postarać (lub mieć trochę szczęścia). Raczej będziecie też musieli dostosować termin urlopu do terminu przelotów, a nie na odwrót.

Główne zasady szukania tanich biletów lotniczych

 1. Szukaj biletów na popularnych trasach – im więcej osób lata na danej trasie tym tańsze będą bilety. Najpopularniejszą trasą między Europą a Azja jest lot do Bangkoku, sprawdź więc każde większe miasto do którego łatwo ci będzie dolecieć. Drugim hubem w Azji Południowo-Wschodniej wschodniej jest Kuala Lumpur, możecie też sprawdzić loty do Singapuru, z tym że tutaj pewnie będzie drożej. Jeżeli spojrzymy szerzej na całą Azję, i chcemy po prostu tanio do Azji dolecieć absolutnie najtańsze będą bilety do Pekinu i Bombaju. Jeżeli jednak naszym celem jest kraj w Azji Południowo-Wschodniej, musielibyśmy jeszcze doliczyć koszt przelotu na tej trasie, więc robi się mniej opłacalnie.
 2. Szukaj promocji i wyprzedaży – każda większa linia lotnicza organizuje od czasu do czasu promocje na popularne przeloty. Ważne, żeby takich promocji nie przegapić. Warto zasubskrybować więc na portalach takich jak fly4free.pl, kayak.com czy skyscanner.com powiadomienia na temat interesujących nas tras.
 3. Zacznij szukać minimum 3 miesiące przed wylotem – na 60 dni przed wylotem szansę na to, że ceny będą spadać są już małe, jeszcze mniejsze na 30 dni przed wylotem. Może się oczywiście okazać, że znajdziecie ofertę last minute, takie w liniach lotniczych też się zdarzają. To jest jednak opcja dla ludzi, którzy mogą dowolnie planować swoje urlopy.

 Jak przemieszczać się po Azji Południowo-Wschodniej

Jak już uda wam się do Azji dolecieć, podróżowanie po Azji to sprawa dość prosta. Tanich linii lotniczych jest tutaj zatrzęsienie. Przeloty są tanie (wydaje mi się, że nawet tańsze niż w Europie) i tak na przykład lot z Langkawi do Singapuru kosztuje 64 złote, z Bangkoku do Phuket 120 złotych a z Kuala Lumpur na Borneo 160 złotych. Czym się kierować szukając lotów po Azji?

 1. Loty przez większe huby będą zawsze tańsze niż przez mniejsze lotniska. Więc zamiast szukać lotu z Bali na Borneo warto poświecić na lot trochę więcej czasu i polecieć na przykład przez Kuala Lumpur. W ten sposób zaoszczędzicie nawet kilkaset złotych. Największe lotniska przesiadkowe w Azji Południowo-Wschodniej to
  • Kuala Lumpur
  • Bangkok
  • Singapur
 2. Żadna z tanich linii lotniczych nie oferuje bagażu w cenie biletu, jeżeli planujecie więc skakać po krajach, upewnijcie się, że jesteście w stanie spakować się w bagaż podręczny, albo, że możecie zostawić część bagażu w jednym miejscu.
 3. Sprawdźcie promocje w tanich liniach, zdarza się że są pakiety łączone, albo coś w rodzaju season pass, gdzie latacie ile chcecie za stałą cenę (więcej o takiej promocji poniżej)

 ASEAN Pass by AirAsia

Linia AirAsia jako największa linia lotnicza w Azji Południowo-Aschodniej oferuje loty pakietowe, coś czego nie widziałem nigdzie w Europie. Cały deal polega na tym, że za cenę 209 SGD (560 zł) dolarów otrzymujecie 10 żetonów, bądź za 369 SGD (980 zł) 20 żetonów. Żetony te następnie wymieniacie na dowolne loty z siatki połączeń AirAsia. Generalne zasada jest taka, że każdy lot który trwa poniżej 2 godzin kosztuje jeden żeton, każdy lot powyżej dwóch godzin to 3 żetony. Nie dotyczy to jedyne wewnętrznych lotów w Indonezji gdzie odpowiednio jest to 3 i 5 żetonów.

Jedyne za co trzeba dopłacić to opłaty lotniskowe i podatki. Wygląda na niezły deal? Pamiętać musicie, że jeżeli kupujcie 10 żetonów, należy je zużyć w ciągu miesiąca od pierwszego przelotu. Na pakiet 20 żetonów mamy 2 miesiące. Nie wszystkie bilety z systemu rezerwacyjnego są dostępne w programie. Bilety rezerwuje się przez odrębny system, który pokaże nam dostępność. Całe szczęście, od zeszłego roku można sprawdzić dostępność biletów przed wykupieniem pakietu.

Jakie są minusy?

Najczęściej niedostępne są przeloty w okresie świątecznym, może się też zdarzyć, że nie uda nam się nigdzie polecieć w czasie weekendu. Promocja ta jest jednak przeznaczona dla ludzi, którzy mają miesiąc lub dwa na zwiedzanie, nie powinno to być więc dużym problemem. Każdy wylot musi być też zarezerwowany na 14 dni przed planowaną podróżą.

Jak to wygląda w praktyce? W zeszłym roku zorganizowałem taką wyprawę mojemu tacie, który do dzisiaj oczywiście nie moż się nachwalić moich zdolności organizacyjnych. Jego wyprawa wyglądała tak: obejmowała 9 lotów i razem z opłatami lotniskowymi za całość zapłacił około 420 dolarów (1120 zł). Wychodzi więc średnio 46 dolarów  (112 zł) za lot.

7 styczniaSingapurBali
19 styczniaBaliBorneo
29 styczniaBorneoManila
31 styczniaManilaCebu
6 lutegoCebuKuala Lumpur
10 lutegoKuala LumpurPhuket
22 lutegoPhuketKuala Lumpur
22 lutegoKuala LumpurLangkawi
2 lutegoLangkawiSingapur

Z ciekawości postanowiłem sprawdzić, ile kosztowały by te przeloty, gdybym chciał rezerwować je każdy osobno. Przelotów zgodnie z własną sugestią szukam na 60 dni przed odlotem, a każdy przelot bazując na cenie. I tutaj wielkiej niespodzianki chyba nie będzie. Linia lotnicza na programie nie może być stratna. Ceny kształtują się następująco (w SGD):

Changi Airport (T1)Denpasar Ngurah Rai International Airport80
Denpasar Ngurah Rai International AirportKota Kinabalu International Airport (T1)142
Kota Kinabalu International Airport (T1)Ninoy Aquino International Airport51
Ninoy Aquino International AirportMactan-Cebu International Airport30
Mactan-Cebu International AirportKuala Lumpur International Airport 2 (klia2)65
Kuala Lumpur International Airport 2 (klia2)Phuket International Airport28
Kuala Lumpur International Airport 2 (klia2)Langkawi International Airport44
Phuket International AirportKuala Lumpur International Airport 2 (klia2)19
Langkawi International AirportChangi Airport (T1)26
 Razem485

Za całość wyszło 485 dolarów czyli tylko odrobinę drożej niż bilety zakupione w programie, średnio za jeden lot daje to 53 dolary. Dlaczego więc moglibyśmy się chcieć na to zdecydować? Ostatecznie chyba jedynym powodem mogłoby być to, że mamy wszystkie dane lotów w jednym systemie i zawsze wiemy gdzie się na lotniskach kierować.

Jak tanio podróżować po poszczególnych krajach?

Nie będzie dla was pewnie zaskoczeniem to, że poszczególne kraje są rozwinięte w różnym stopniu. I tak jak po całym Singapurze możecie poruszać się metrem, tak już na przykład w Malezji polecam tylko autobus, natomiast po Indonezji najlepiej jest latać samolotami (zwłaszcza, że podróże morskie zajęły by wam więcej czasu niż macie wolnego z pracy). Dlatego poniżej porady dotyczące poszczególnych krajów.

Jak tanio podróżować po Malezji

Malezja jest krajem absolutnie zakochanym w samochodach, i trochę jak w Stanach zjednoczonych, bez własnego automobilu to jak bez ręki. Sieć kolejowa jest słabo rozwinięta i obejmuje jedynie dwie linie kolejowe w zachodniej Malezji ciągnące się z południa na północ kraju. Pociągi są niestety dość stare, mało komfortowe i przede wszystkim powolne.

Jednocześnie dużo lepiej rozwinięta jest sieć autostrad. Z tego też powodu dość bogata jest sieć połączeń autokarowych, a każde prawie miasto ma własny dworzec autobusowy. W większości przypadków autokary posiadają wygodne, szerokie siedzenia. Mniej więcej co 3 godziny robione są też pół godzinne przystanki w dobrze przystosowanych punktach obsługi podróżnych.

Niestety nie można być absolutnie pewnym czasu podróży. Swego czasu musiałem z powodów zawodowych często podróżować pomiędzy Singapurem a Kuala Lumpur. Trasę o długości 350 kilometrów, najszybciej udało mi (a właściwie autobusowi) się pokonać w 4 godziny, najdłużej ta sama trasa zajęła 10 godzin. Było to związane z kilkoma wypadkami na autostradzie, ale niestety nawet bez korków, średni czas przejazdu to 6 godzin. Bilety na właściwie wszystkie autobusy możecie zabukować przez internet na stronie easybook.com

Masz pytania? Napisz je w komentarzu a odpowiedzi dodam do tego wpisu. Jeżeli szukacie natomiast pomysłów na to, co robić jak już tutaj dolecicie, polecam To 5 największych atrakcji turystycznych Singapuru

Polub:
Udostępnij:

Skomentuj ()

Dodane przez Borys Specjalski
Podróże, polityka i startupy to moje ulubione tematy, ale nie zawacham się napisać na każdy temat który uznam za interesujący. Przez dwa lata mieszkałem w Afganistanie. Aktualnie rozwijam http://logline.pro w Singapurze.