Wakacje w Azji - niezbędnik - okładka postu o tym jak się spakować na podróż do Azji

Mimo tego, że przez ostatnich parę lat wakacje w Polsce są naprawdę tropikalne to i tak nie mieliśmy jeszcze okazji przygotować się na upały, których możemy się spodziewać w krajach tropikalnych. Wyjazdy w tropiki wiążą się z wieloma niedogodnościami. Jak na przykład potworny upał, palące słońce, różne owady o których istnieniu nawet nie mieliśmy pojęcia. Najgorsze jednak to najróżniejsze choroby tropikalne, przed którymi powinniśmy przed wyjazdem się zabezpieczyć. Jak więc należy się przygotować, żeby wyjazd w upalny kraje Azji, Afryki lub Ameryki Południowej nie skończył się dla nas niczym nieprzyjemnym?

Zacznijmy może od tego jak jak należy się spakować żeby nie było nam nigdy za gorąco. Ale też żeby mieć wystarczająco dużo ciepłych ubrań na sytuacje kryzysowe. Pakowanie zacznijmy od sprawdzenia czy kraj do którego jedziemy jest tylko gorący czy może jest gorący i wilgotny. W krajach o dużej wilgotności odczuwalna temperatura będzie dużo wyższa niż w krajach suchych.

Jakie ubrania zapakować w tropiki?

Powiedzmy sobie szczerze, że większość czasu będziecie spędzać na dworze zwiedzając. Co znaczy, że potrzebować będziecie właściwie tylko letnich ubrań. Możecie więc śmiało do walizki włożyć głównie koszulki z krótkim rękawkiem, krótkie spodenki i dużo bielizny na zmianę. Bo pocić będziecie się niesamowicie. Ja wyjeżdżając do różnych cieplejszych krajów zawsze biorę ze sobą tyle koszulek ile dni będę na miejscu. Plus 2 zapasowe koszulki. Do tego tyle spodenek ile czasu będę na miejscu, ale podzielone przez 2. Oprócz tego taką ilość bielizny żebym mógł zmienić co najmniej dwa razy dziennie. Bo nie oszukujmy się, to będzie bardzo gorąca podróż. Jak chcecie się czuć świeżo cały czas to niestety na przykład na kolację trzeba będzie się przebrać.

Jeżeli na miejscu nosicie sandały albo klapki to oczywiście skarpetek trzeba będzie mniej. Ale i tak warto zabrać ze sobą tyle par ile dni będziecie na miejscu. Na pewno musicie ze sobą też zabrać zakryte buty na dni kiedy będzie chłodniej. Najlepiej jeżeli będą wodoodporne, bo wtedy nawet jeżeli złapie was deszcz, nie będziecie musieli dreptać w mokrych butach.

Malunek przedstawiający typowy sposób transportu towarów w Wietnamie
Malunek przedstawiający typowy sposób transportu towarów w Wietnamie. Wietnamczycy są mistrzami w pakowaniu.

Czy w tropikach potrzeba długich spodni?

Jedyne okazje w jakich będą wam potrzebne długie spodnie i bluzki to:

 • przeloty
 • wizyty w kinie
 • wizyty w centrach handlowych
 • czekanie na lotniskach
 • oficjalne kolacje bankiety i uroczystości

Na loty ubierzcie się w coś wygodnego. Najlepiej w dresowe spodnie, bluzę z kapturem zapinaną na zamek. Kiedyś przejmowałem się tym jak wyglądam podczas lotu teraz natomiast mam to już zupełnie gdzieś i liczy się tylko wygoda. Spodnie dresowe spowodują że wasze nogi nie będą tak spuchnięte po locie. Natomiast bluza z kapturem pozwoli wam szybko reagować na zmianę temperatury w samolocie.  Czasem jest tak zimno, że potrzebny jest kaptur żeby można było wytrzymać.

Pomimo tego, że będziecie w kraju w którym, wydawałoby się, że oficjalne stroje powinny być same majtki. To bardzo wielu miejscach w dalszym ciągu wymagane są długie spodnie i długie rękawy. Znaczy to, że na przykład możecie zostać niewpuszczeni do restauracji lub klubu jeżeli jesteście w krótkich spodenkach i klapkach. Pamiętajcie więc, żeby mieć ze sobą przynajmniej jeden zestaw trochę bardziej eleganckich ubrań na różne tego typu nieprzewidziane okoliczności.

Co załatwić przed wyjazdem w tropiki

Pierwsza, najważniejsza rzecz o której musicie zawsze pamiętać to żeby mieć ze sobą ubezpieczenie. Nie mówię tego dlatego, że jestem jakimś agentem ubezpieczeniowym, tylko dlatego, że samemu mi parę razy zdarzyło się musieć korzystać z opieki zdrowotnej w kraju do którego jechałem. O ile w niektórych krajach będzie to bardzo tanie doświadczenie to w niektórych – tak jak na przykład w USA – możemy się nie wypłacić do końca życia.  Zanim wykupicie ubezpieczenie sprawdźcie jakie wykluczenia są tam zawarte. Bo wiele ubezpieczeń – a właściwie prawie wszystkie – nie pokrywa kosztów leczenia skutków zdarzeń które miały miejsce po wypiciu alkoholu. Tak samo bardzo często wykluczone są jazda na motorze i na skuterze. To jest bardzo istotna informacja dla wielu osób wybierających się na przykład na Bali. Gdzie wypożyczenie skutera i jazda dookoła wyspy jest jedną z najbardziej standardowych i dostępnych atrakcji.

Istotne jest również, żeby sprawdzić czy kraj do którego jedziemy nie wymaga od nas jakiś szczególnych szczepień.  W Azji Południowo-Wschodniej czyli na przykład w Singapurze, Malezji, Indonezji czy Wietnamie żadne szczepienia nie są wymagane.  Nie ma również zalecanych szczepień tak jak są w wielu krajach afrykańskich. Dwie choroby na które można bardzo łatwo zapaść w Azji Południowo-Wschodniej to:

Malarii całe szczęście jest już coraz mniej i właściwie występuje teraz już tylko w niektórych obszarach Filipin. Denga czyli gorączka krwotoczna natomiast w dalszym ciągu jest rozpowszechniona na całym obszarze. I nawet w kraju takim jak Singapur są miejsca które są zagrożone w stopniu wysokim.

Malarii można zapobiec biorąc prewencyjnie doksycyklinę, ale musi ją zapisać wam lekarz. Natomiast nie ma aktualnie szczepienia ani leków które by przeciw działały dendze.  W związku z tym jedyne co można zrobić to upewnić się, że śpimy pod moskitierą i że stosujemy środki odstraszające komary.

Co jeszcze spakować na wyjazd w tropiki

Przede wszystkim najważniejsze co musicie ze sobą mieć to filtr słoneczny. słońce pali tutaj zupełnie inaczej niż w Polsce. Nawet pół godziny na słońcu może skończyć się bardzo silnym poparzeniem.  Bez przesady będzie jeżeli powiem że filtry SPF 50 to minimalna ochrona jaką musicie sobie zapewnić.

W krajach Azji Południowo-Wschodniej istotne jest również żeby mieć ze sobą jakąś ochronę przeciwdeszczową.  może to być kompaktowe parasol albo peleryna ale deszcze tutaj mogą zdarzyć się w każdym momencie Co znaczy że musicie być zawsze przygotowani.

Pamiętajcie również, żeby przed wyjazdem sprawdzić prognozę pogody. Ale przede wszystkim kiedy w danym kraju jest pora deszczowa albo monsun. Ja kiedyś sam myślałem, że jak przychodzi pora deszczowa to przychodzi dla całej Azji. Prawda jest natomiast taka, że dla każdego kraju to może to być zupełnie inny miesiąc w roku. Czasem nawet jeden kraj potrafi mieć porę deszczową o innej porze roku w innych częściach kraju.

Co jeszcze sprawdzić przed wyjazdem

Chyba najważniejsza rzecz jaką musicie wiedzieć zanim wybierzecie się do jakiegokolwiek innego kraju to czy wymagana jest od obywateli polskich wiza. Teraz coraz częściej już wizę można dostać albo na lotnisku albo wyrobić przez internet. Ale jeżeli nie sprawdzi się tego przed wyjazdem może czekać was bardzo przykra niespodzianka.  Jeżeli wybieracie się do któregoś z krajów Azji Południowo-Wschodniej, skorzystajcie z mojego poradnika pokazującego do których krajów wymagana jest wiza. W innych sytuacjach szukajcie informacji na stronach konsularnych danego kraju.

Jak zapewnić sobie prąd?

I na koniec jeszcze jedna praktyczna porada która może nie zniszczy wakacji ale na pewno ułatwi życie jeżeli będziecie przygotowani. Jest to sprawdzenie jaki rodzaj kontaktów na miejscu obowiązuje. Najłatwiej oczywiście kupić uniwersalną przejściówkę, która będzie działała w każdym kraju na świecie. Ale jak sam ostatnio się dowiedziałem na Sri Lance takie przejściówki nie działają. Jest to właściwie chyba tylko jeden kraj na świecie który ma taki typ kontaktów. Więc warto zawsze sprawdzić podwójnie przed wyjazdem, czy na miejscu będziemy w stanie podładować nasze laptopy i telefony.

Jak macie jeszcze jakieś porady którymi chcecie się podzielić z innymi napiszcie do mnie w mailu, prywatnej wiadomości albo w komentarzu poniżej a ja chętnie dodam do tekstu.

Przykładowa lista rzeczy do spakowania na 7 dni w Azji

 1. 10 Koszulek
 2. 3-4 pary spodenek
 3. 10 par majtek
 4. 8 park skarpetek
 5. Klapki lub sandały
 6. Zakryte buty
 7. 1 długie spodnie
 8. 1 spodnie dresowe
 9. 1 Dresowa Bluza
 10. 1 Koszula
 11. Krem z filtrem (co najmniej SPF30)
 12. Odstraszacz na komary
 13. Dezodorant/Mydło/Szczoteczka/Pasta
 14. Przejściówka na różne kontakty
 15. Ładowarka do telefonu / aparatu
 16. PASZPORT i ZAŁATWIONA WIZA! 🙂
Polub:
Udostępnij:

Skomentuj ()

Dodane przez Borys Specjalski
Podróże, polityka i startupy to moje ulubione tematy, ale nie zawacham się napisać na każdy temat który uznam za interesujący. Przez dwa lata mieszkałem w Afganistanie. Aktualnie rozwijam http://logline.pro w Singapurze.