
Najważniejsze święto roku dla całej chińskiej etnicznie populacji Singapuru to Chiński nowy rok. Najłatwiejszym do skojarzenia zwyczajem tego święta jest podrzucanie sałatki Lo Hei sałatka. Ale sałatka to tylko część świeckich obrzędów które dotyczą chińskiego nowego roku. Jest to święto która łączy w sobie wiele tradycji, i sprawia że miliard ludzi w ciągu dwóch tygodni podróżuje tysiące kilometrów żeby zobaczyć swoją rodzinę. Święto które wiąże się z wieloma przesądami. Jest to zrozumiałe w chinach gdzie wiele ludzi wciąż jeszcze żyje na wsi i przesądy i zwyczaje to duża część ich kultury. Co z tych tradycji zostało jednak w Singapurze, który przecież wsią nie jest?
Skąd się wziął Chiński Nowy Rok
Chiński Nowy Rok, zwany również festiwalem wiosennym jest tylko jednym z kilku księżycowych nowych roków w Azji. Świętuje się go gdy nowy rok zaczyna się w tradycyjnym kalendarzu chińskim opartym na obserwacji i słońca i księżyca. Święto zaczyna się w wigilię nowego roku, i trwa aż do święta lampionów, piętnastego dnia nowego miesiąca. Pierwszy dzień nowego roku wypada zawsze w nów pomiędzy 21 stycznia a 20 lutego.
Według legendy świętowanie nowego roku zaczęło się w zamierzchłych czasach. Wtedy to mityczny potwór Nian zjadał wieśniaków w pewnej małej chińskiej wiosce (w szczególności dzieci które uznawał za delikatesy). Któregoś roku wieśniacy postanowili się przed potworem schować. Pojawił się jednak przed nimi starzec który powiedział że zostanie na miejscu i zmierzy się z potworem. Wszyscy uznali że jest szalony. Jednak następnego dnia, gdy wieśniacy wrócili do wioski, i nie było tam żadnych strat, okazało się, że starzec znał sekret potwora. Ten bał się bowiem koloru czerwonego i kapiszonów.
Od tego czasu na chiński nowy rok należy nosić czerwony i i straszyć potwora fajerwerkami żeby pozostać bezpiecznym. Nian po tym wydarzeniu nigdy już nie pojawił się w wiosce.
Jak się obchodzi w to święto w Chinach
Ilościowo na pewno najwięcej ludzi świętuje księżycowy nowy rok w Chinach. Jednak jest to najważniejsze święto w roku również z dużą mniejszością (lub nawet większością) chińską. Na przykład takich jak Malezja, Singapur, Korea, Tajlandia czy Filipiny. Co na pewno łączy wszystkich świętujących to tradycja porządnego sprzątania domów (coś jak u nas przed wielkanocną) oraz kupowanie nowych ubrań. Większość świętujących spotyka się również na doroczne spotkanie rodzinne w wigilię nowego roku. Poza tym pozostałe zwyczaje różnią się znacząco od siebie w zależności od regionu i kultury. Różnią się również potrawy które są w tym czasie pałaszowane. Na północy chin zajadają się pierogami, w czasie gdy południe, je ryż z kurczakiem. Znowu nie sposób nie pomyśleć o naszej odwiecznej wojnie grzybowej z barszczem.
Jak się obchodzi chiński nowy rok w Singapurze
Akurat tutaj nie ma jakiś szczególnie dużych różnic związanych z obchodzeniem nowego roku. Wszyscy spędzają ten czas na odwiedzaniu rodziny. Główną różnicą jest to że w Singapurze podróżuje się maksymalnie 30 kilometrów zamiast kilku tysięcy. W tym czasie rząd przymyka również oko na gry hazardowe za pieniądze. Normalnie jest to aktywność zakazana, nawet gdy uprawiana w domu wśród rodziny. Na chiński nowy rok udzielono jednak dyspensy.
Co się robi w biurze w tym czasie?
Ciekawe jest jednak to co się w tym czasie dzieje w biurze. Święto to nieodmiennie związane jest z hałasem, który ma odstraszyć potwory. Tak więc do biur przyjeżdżają całe trupy, złożone z bębniarzy, tancerzy którzy przebrani są za lwy, oraz maskotki boga szczęścia. Obchodzą całe biuro hałasując, zostawiając mandarynki oraz czerwone koperty z pieniędzmi lub losami na loterii.
Niekoniecznie tego samego dnia, obywa się również tradycyjne mieszanie noworocznej sałatki Lo Hei. Są to pokrojone warzywa, łosoś i kilka innych dodatków. Wszystko to kładzie się na stół, każdy dostaje do ręki pałeczki, i zaczną się wielkie podrzucanie składników do góry. Im wyżej ktoś je podrzuci, tym więcej szczęścia będzie miał w nadchodzącym roku. Ludzie czasem wiec trochę przesadzają i kończą z sałatką we włosach. Ogólnie jest to zabawna aktywność, którą niektórzy wykonując nawet kilka razy. Raz z rodziną, kolejne razy ze znajomymi czy w biurze.
Kiedy wypada Chiński Nowy Rok w 2020?
Księżycowy nowy rok, wypada zawsze pomiędzy końcem stycznia a początkiem lutego. Dokłada data jest natomiast związana z fazami księżyca. W 2020 roku Chiński Nowy Rok wypada w Sobotę i Niedzielę 25 i 26 stycznia.
Chcesz wiedzieć więcej o Singapurze? Przeczytaj mój wpis o tym jak to się udało w Singapurze zrobić że wszystkie blokowiska są tu zadbane.