Jak się świętuje Chiński Nowy Rok w Singapurze - okladka postu

Z sałatką Lo Hei, ha ha. Słaby żart, sałatka to tylko część świeckich obrzędów które dotyczą chińskiego nowego roku. Jest to święto która łączy w sobie wiele tradycji, i sprawia że miliard ludzi w ciągu dwóch tygodni podróżuje tysiące kilometrów żeby zobaczyć swoją rodzinę. Święto które wiąże się z wieloma przesądami. Jest to zrozumiałem w chinach gdzie wielu ludzi wciąż jeszcze związanych jest z rodziną która mieszka daleko. Co z tych tradycji ostao się jednak w Singapurze?

Skąd się wziął chiński nowy rok

Zwany również festiwalem wiosenny jest tylko jednym z kilku księżycowych nowych kroków w Azji. Świętuje się go gdy nowy rok zaczyna się w tradycyjnym kalendarzu chińskim opartym na obserwacji i słońca i księżyca. Święto zaczyna się w wigilię nowego roku, i trwa aż do święta lampionów, piętnastego dnia nowego miesiąca. Pierwszy dzień nowego roku wypada zawsze w nów pomiędzy 21 stycznia a 20 lutego.

Według Legend świętowanie nowego roku zaczęło się od czasu gdy mityczny potwór Nian zjadał wieśniaków (w szczególności dzieci które uznawał za delikatesy). Którego roku wieśniacy postanowili się przed potworem schować. Pojawił się jednak przed nimi starzec który powiedział że zostanie na miejscu i zmierzy się z potworem. Wszyscy uznali że jest szalony, jednak gdy następnego dnia wioska była w całości, okazało się że starzec znał sekret potwora. Ten bał się bowiem koloru czerwonego i kapiszonów.

Od tego czasu na chiński nowy rok należy nosić czerwony i i straszyć potwora fajerwerkami żeby pozostać bezpiecznym. Nian po tym wydarzeniu nigdy już nie pojawił się w wiosce.

Jak się obchodzi w chinach

Chińskim nowy rok świętowny jest głónie w CHnach oraz krajach z dużą mniejszością (lub nawet większością) chińską, jak Malezja, Singapur, Korea, Tajlandia czy Filipiny. Co łączy wszystkich chińczyków w tym czasi to tradycja porządnego sprzątania domów (coś jak u nas przed wielkanocą) oraz kupowanie nowych ubrań. Większość świętujących spotyka się również na doroczne spotkanie rodzinne w wigilię nowego roku. Poza tym pozostałe zwyczaje różnią się znacząco od siebie w zależności od regionu i kultury. Różnią się również potrawy które są w tym czasie pałaszowane, z północą chin zajadając się pierogami, w czasie gdy południe, je ryż z kurczakiem. Znowu nie sposób nie pomyśleć o naszej odwiecznej wojnie grzybowej z barszczem.

Jak się obchodzi chiński nowy rok w singapurze

Akurat tutaj nie ma jakiś szczególnie dużych różnic związanych z obchodzeniem nowego roku. Wszyscy spędzają ten czas na odwiedzaniu rodziny. Główną różnicą jest to że w SIngapurze podróżuje się maksymalnie 30 kilometrów zamiast kilku tysięcy. W tym czasi rząd przymka również oko na gry hazardowe za pieniądze. Normalnie jest to aktywność zakazana, nawet gdy uprawiana w domu wśród rodziny. Na chiński nowy rok udzielono jednak dyspensy.

Co się robi w biurze w chiński nowy rok

Ciekawe jest jednak to co się w tym czasie dzieje w biurze. Święto to nieodmiennie związane jest z hałasem, który ma odstraszyć potwory, tak więc do biur przyjeżdżają całe trupy, złożone z bębniarzy, tancerzy którzy przebrani są za lwy, oraz maskotki boga szczęścia. Obchodzą całe biuro hałasując, zostawiając mandarynki oraz czerwone koperty z pieniędzmi lub losami na loterii.

Niekoniecznie tego samego dnia, obywa się również tradycyjne mieszanie noworocznej sałatki Lo Hei. Są to pokrojone warzywa, łosoś i kilka innych dodatków. Wszystko to kładzie się na stół, każdy dostaje do ręki pałeczki, i zaczną się wielkie podrzucanie składników do góry Im wyżej ktoś je podrzucił, tym więcej szczęścia będzie miał w nadchodzącym roku. Ludzie czasem wiec troche przesadzają i kończą z sałatką we włosach. Ogólnie jest to zabawna aktywność którą niektórzy wykonując nawet kilka razy, raz z rodziną, kolejne razy ze znajomymi czy w biurze.

Polub:
Udostępnij:

Skomentuj ()

Dodane przez Borys Specjalski
Podróże, polityka i startupy to moje ulubione tematy, ale nie zawacham się napisać na każdy temat który uznam za interesujący. Przez dwa lata mieszkałem w Afganistanie. Aktualnie rozwijam http://logline.pro w Singapurze.