Meczet w Kabulu okładka postu o największych atrakcjach Afganistanu

Tak, nie przeczytaliście źle. Do Afganistanu jeździ średnio 30 tysięcy turystów rocznie (a przynajmniej tyle wydaje się wiz turystycznych). Musi więc tam być coś do zobaczenia. Nie jest to jednak kraj o którym ktokolwiek myślałem by w kategoriach wczasów pod Palmą (chociaż i to dałoby się zorganizować). Nikt o zdrowych zmysłach nie będzie też szukał niczego pokroju wakacji all inclusive w Afganistanie. Pewnie też myśląc Afganistan turystyka nie jest pierwszym co przychodzi wam do głowy. Ale dla wszystkich, którym znudziły się już zorganizowane wycieczki do pięciogwiazdkowych hoteli ( i którym znudziło się życie ogólnie) Afganistan ma do zaoferowania pewną dozę adrenaliny. Nigdy nie wiecie bowiem czy nie będziecie porwani, nie traficie na minę, czy też nie zdarzy się wybuch gdzie akurat postanowiliście się udać. Jakich atrakcji turystycznych nie możecie więc przegapić?

Kiedy jechać do Afganistanu?

Jeżeli już koniecznie musicie udać się do Afganistanu, najlepszym czasem na wizytę będzie wczesna wiosna, która jest tam po prostu wspaniała. Już w kwietniu temperatur sięgają 20-25 stopni za to nocą jest dalej rześko. Drugą opcją będzie wyjazd późną jesienią. Cały październik jest w dalszym ciągu ciepły i przyjemny, z tym że od mniej więcej połowy miesiąca zaczyna się już robić dość zimno nocami i temperatura może spaść poniżej 10 stopni. Co takiego można byłoby więc zobaczyć w Afganistanie dlaczego warto byłoby ryzykować życie?

Na waszej liście powinny przede wszystkim znaleźć się największe miasta Afganistanu którymi są:

  1. Kabul – który ma 3,589,000 (chociaż nieoficjalne statystyki mówią nawet o pięciu milionach)
  2. Kandahar – który jest znacznie mniejszy u ma tylko 491,500
  3. Herat – to z kolei najbardziej rozwinięte gospodarczo miasto Afganistanu które również ma koło pół milion mieszkańców (dokładnie 436,300)
  4. Mazar-i-Sharif – to jedno z bardziej znanych miejsc w Afganistanie przez piękny błękitny meczet, miasto ma 368,100
  5. Jalalabad – gdyby Afgańczycy byli trochę bogatsi to tutaj spędzaliby zimę, bo w mieście tym temperature nie spada poniżej 15 stopni, Jalalabad ma 306,500

Niestety z miast tych, punkt drugi, czyli Kandahar absolutnie odradzam jako cel podróży. Jest to jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc w tym pięknym kraju, i na prawdę nie ma powodu żeby ktokolwiek chciał tam jechać. Jednak odwiedzając Afganistan miasta powinny być właśnie waszym głównym punktem zaczepienia.

Lista 4 największych atrakcji Afganistanu


1. Mój absolutny numer jeden to dolina Bamyan

Więcej o tym miejscu napisałem w relacji z wyprawy do Bamyan, co na pewno należy tam zobaczyć to nisze po posągach buddy, czerwone miasto, dolinę smoka oraz jezioro Band-e-Amir. Każde z tych miejsc emanuje jakąś niesamowitą energią której nie czułem nigdy przed i po. Czymś niezwykłym i mistycznym. Jest to miejsce zapomniane przez cywilizację, nie ma tam prądu, wszystko uprawia się dalej naturalnymi metodami. Wszystko co widzicie dookoła wygląda jakbyście przenieśli się w czasie gdzieś do średniowiecznej doliny gdzie wciąż rządzi udzielny władca.

Widok na dolinę Bamyan ze szczytu miasta krzyków
Widok na dolinę Bamyan ze szczytu miasta krzyków

2. Kabul i jego atrakcje

Wzgórza, zniszczone pałace i meczety z początku 20 wieku. Pięciomilionowa stolica Afganistanu ma do pokazania kilka wspaniałych rzecz. Przede wszystkich warto wybrać się do muzeum historii Afganistanu a przy okazji zobaczyć zniszczony wojną pałac króla, dobrze też wspiąć się na niektóre ze wzgórz. Jeżeli macie wystarczająco odwagi wzgórze telewizyjne oferuje najlepsze widoki ale jest strzeżone przez armie. Mogą więc was zatrzymać i w najlepszym wypadku żądać łapówki, w najgorszym… cóż nie wiem. Ale możecie sobie wyobrazić najgorsze wypadki.

Widok na Kabul ze wzgórza Wazir Akbar Khan
Widok na Kabul ze wzgórza Wazir Akbar Khan

3. Mazar-e-Sharif

Błękitny meczet jest tym co przyciąga tutaj turystów, niestety nie dane było mi tam pojechać opieram się wiec na relacji znajomych którzy byli. Sam meczet jest piękny i wart zobaczenia ale… tylko jeśli nie widzieliśmy podobnych meczetów w Iranie. Jeżeli byliście już w Iranie, ten meczet nie zrobi na was wrażenia, a niestety nie ma w Mazar nic innego do zobaczenia. Stosunek wysiłku do ilość atrakcji nie jest więc wystarczająco wysoki.

Błękitny meczet w Mazar-e-Sharif w Afganistanie
Błękitny meczet w Mazar-e-Sharif w Afganistanie

4. Herat i jego forteca

Każde właściwie większe miasto ma w Afganistanie jakąś niesamowitą atrakcje którą ciężko byłoby sobie nawet wyobrazić w innym miejscu na świecie. W Heracie (który jest najbezpieczniejszym i najbardziej rozwiniętym miastem Afganistanu) Jest to olbrzymia forteca odbudowana po wojnie. Dominuje ona nad cały miastem swoją niedostępną i złowrogą sylwetką. Zdecydowanie coś godnego zobaczenia. Do Heratu można dostać się dość łatwo samolotem z Iranu z nad granicy. To jest taki Afganistan w wersji Light, więc jeżeli chcecie mieć Afganistan odhaczony na liście miejsc w których byliście, polecam.

Cytadela Alexandra w Heracie w Afganistanie
Cytadela Alexandra w Heracie w Afganistanie
Polub:
Udostępnij:

Skomentuj ()

Dodane przez Borys Specjalski
Podróże, polityka i startupy to moje ulubione tematy, ale nie zawacham się napisać na każdy temat który uznam za interesujący. Przez dwa lata mieszkałem w Afganistanie. Aktualnie rozwijam http://logline.pro w Singapurze.